کاغذ سنگی

کاغذ سنگی چیست؟

کاغذ سنگی یک محصول جدیدی شبیه کاغذ است و ثابت کرده که می تواند جایگزین آنها شود. همچنین می تواند به جای اکثر بسته بندی های پلاستیکی استفاده شود. تولید آن کم هزینه و در شرایط محیط زیستی تخریب پذیر است.

در ساخت آن به جای چوب از سنگ و به جای آب از پلیمر استفاده می شود. در واقع پودر کربنات کلسیم جایگزین چوب شده است. ظاهر آن شبیه کاغذ گلاسه مات و سطحی نرم و مخمل مانند دارد.

از منظر جایگزینی با برخی از کاغذهای سنتی، می تواند منابع زیادی از جنگل ها را نجات دهد. از منظر جایگزینی بسته بندی پلاستیکی سنتی هم می تواند منابع نفتی زیادی را در کشور ها صرفه جویی کرده و پلاستیک کمتری وارد محیط زیست کند.

مواد تشکیل‌ دهنده کاغذ سنگی چیست؟

%۷۰ الی ۸۰% ماده تشکیل‌ دهنده این محصول از کربنات کلسیم (سنگ آهک) می باشد. همانطور که میدانید غنی‌ترین منبع کره زمین سنگ است و بیشترین سنگی که روی کره زمین موجود است سنگ پایه آهکی است، که می‌توانیم کربنات کلسیم را از آن استخراج کنیم. 

ایران هم مملو از سنگ‌هایی است که پایه آهکی دارند و به همین دلیل کشور ما کارخانه‌های سیمان زیادی دارد. شاید تولید این محصول برای سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی به صرفه نباشد چون صنایع سنگی آنها به اندازه ما غنی نیست ولی برای کشور ما بسیار با صرفه است. 

البته ناگفته نماند که سنگ های ضایعاتی به معضلی بزرگ برای کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و ترکیه که خود جزء تولیدکنندگان بزرگ سنگهای ساختمانی هستند تبدیل شده است و در راستای حل این مشکل این کشور ها به صنعت تولید کاغذ از سنگ روی آورده اند.

%۲۰  الی ۳۰% کاغذ سنگی هم از پلیمرهای پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن تشکیل شده است. خوشبختانه ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های این نوع پلیمرها بصورت گرانول بوده و به آسانی از طریق بورس قابل تهیه می باشد.

موضوع کلیدی

بنابر این همانطور که اشاره شد مواد اولیه اصلی کاغذ از سنگ کلسیت (کربنات کلسیم) و پلی اتیلن است و هیچ ماده سمی یا مضر دیگری مانند نرم کننده و غیره ندارد. در مقایسه با نوع سنتی با خمیرچوب، کاغذ سنگی نیازی به قطع درختان، تخلیه فاضلاب، مهار گازهای ضایعاتی و دفع ضایعات جامد ندارد و تمام مراحل تولید آن سازگار با محیط زیست است. 

خصوصیات ویژه کاغذ سنگی چیست؟

کاغذ از سنگ ضد آب، ضد رطوبت، مقاوم در برابر آسیب حشرات و  پاره شدن است. به دلیل سطح بسیار صاف آن کیفیت چاپ در آن بسیار بالا و در مصرف مرکب چاپ صرفه جویی می شود.

این محصول چه استانداردهایی را دریافت کرده است؟

از آنجاییکه این محصول را می توان تحت شرایط آفتاب، باد و باران تجزیه کرد و نیز این محصول می تواند جایگزین پلاستیک های غیر قابل تجزیه هم شود و آلودگی سفید را کاهش دهد به همین دلیل کاغذ سنگی از اتحادیه اروپا و FDA آمریکا گواهینامه گرید مواد غذایی، REACH ، ROHS و سایر استانداردها را دریافت کرده است.

کاغذ سنگی در چه گرماژهایی تولید می شوند؟

این نوع كاغذ در گراماژهای ۸۰ تا ۱۲۰۰ توليد مي شود و برای انواع دفتر، کتاب، پوستر، ساک‌های دستی، جعبه، کاغذدیواری و … استفاده می‌شود. این تولید در ضخامت‌های بالا از استحکام بیشتری برخوردارند و امکان پارگی آن بسیار کم است. یکی از کاربردهای بسیار مهمی که این محصول در ايران می‌تواند داشته باشد در زمینه بسته‌بندی (نرم و سفت) است.

هزینه تولید کاغذ سنگی چقدر است؟

هزینه تولید کاغذ با این تکنولوژی تا ۴۰% کاهش میابد. چون ماده اصلی آن کربنات کلسیم است و بسیار ارزان قیمت می باشد. همچنین پروسه تولید آن کوتاه بوده بنابراین هزینه تولید آن پایین می آید.

کاهش هزینه کاغذ سنگی

قیمت تمام شده کاغذ سنگی چقدر است؟

** توجه: بدلیل تغییرات قیمت مواد اولیه، نرخ ارز و قیمت کاغذ سنگی در ایران این قیمتها ممکن است تغییر کرده باشد.

قیمت تولید تمام شده این نوع کاغذ در ایران در تکنولوژیهای مختلف بشرح زیر متفاوت است:

تکنولوژی بلون: بدلیل امکان استفاده درصد بیشتری از کربنات کلسیم و HDPE قیمت تمام شده کاغذ در این روش حدودا” کیلویی ۱۲/۰۰۰ الی ۱۵/۰۰۰ تومان است (۹۰ الی ۲۰۰ گرم). این محصول بسیار شبیه کاغذ های گلاسه سلولزی می باشد. 

تکنولوژی رولینگ: بدلیل امکان استفاده درصد مناسبی از کربنات کلسیم و HDPE قیمت تمام شده کاغذ در این روش حدودا” کیلویی ۱۵/۰۰۰ الی ۱۸/۰۰۰ تومان است (۱۶۰ الی ۱۰۰۰ گرم). این محصول بسیار شبیه مقواهای گلاسه سلولزی می باشد. 

تکنولوژی کستینگ: بدلیل امکان استفاده درصد کمتری از کربنات کلسیم و HDPE/PP قیمت تمام شده کاغذ در این روش حدودا” کیلویی ۱۸/۰۰۰ الی ۲۰/۰۰۰ تومان است (۲۰۰ الی ۸۰۰ گرم). این محصول شبیه کاغذ های نیمه پلاستیکی می باشد. 

قیمت فروش کاغذ سنگی چقدر است؟

** توجه: بدلیل تغییرات قیمت مواد اولیه، نرخ ارز و قیمت کاغذ سنگی در ایران و بازار جهانی این قیمتها ممکن است تغییر کرده باشد.

قیمت فروش در بازار جهانی هر کیلوگرم از ۰/۸۵ الی ۱/۲۵ دلار فوب بنادر چین می باشد.

قیمت فروش در بازار ایران هر کیلوگرم از ۲۸/۰۰۰ الی ۳۳/۰۰۰ تومان تحویل درب کارخانه می باشد.

لازم بذکر است قیمت کاغذ سنگی باید با قیمت کاغذ و مقوای گلاسه سلولزی قیاس شوند.

تفاوت کاغذهای سنگی و معمولی چیست؟

وجود الیاف کوتاه و بلند در نوع سلولزی معمولی، باعث مکش مرکب می‌شود و در چاپ چند رنگ، کیفیت مطلوبی نخواهیم داشت بنابراین برای داشتن چاپی با کیفیت‌تر از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود که قیمت آن در حال حاضر کیلویی۳۲/۰۰۰ – ۳۵/۰۰۰ تومان است. کاغذ سنگی کیفیت کاغذ گلاسه سلولزی را با قیمت پایین‌تر به ما ميدهد و چاپ‌پذیری این محصول بسیار بهتر از کاغذ معمولی است.

معایب کاغذ سنگی چیست؟

در واقع نکاتی که در این قسمت بیان می کنیم را نمی توان از ایرادات این محصول دانست. زیرا در برخی صنایع مزیت محسوب می شود و کارایی کاغذ سنگ را افزایش می دهد.

کاغذ سنگ آب را جذب نمی کند. 
می توان بیان کرد که سطح کاغذ سنگی نسبت به تمامی مواد خارجی به جز جریان هوا کاملاً غیر قابل نفوذ بوده و هیچ ماده ای را جذب نمی کند. این عدم جذب مواد برای چسباندن و لمینیت کردن کاغذ سنگ مشکلی ایجاد نمی کند. به جای چسب پایه آب می توان از چسب های پلیمری و حرارتی استفاده کرد. در نتیجه این کاغذ برای تولید دستمال توالت و دستمال کاغذی مناسب نبوده و در این صنعت قابل استفاده نیست.

کاغذ سنگی به دمای بالای ۱۰۰ درجه حساس است.
بافت کاغذ سنگی در برابر دمای بالا و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش آسیب پذیر است و به طور کامل شکل خود را از دست می دهد. بنابراین نمی توان از آن برای چاپ با پرینترهای لیزری استفاده کرد. چون درست کار نمی کند و چروک می شود. البته این عیب در زمانی که کاغذ سنگی تجزیه می شود بسیار مفید است و باعث تجزیه این کاغذ در آفتاب و بازگشت به چرخه طبیعت می شود.

در قیاس با کاغذ های معمولی، کاغذ سنگی از چه مزایایی برخوردار است؟

ضد آب و ضد روغن است و چربی در آن نفوذ نمی کند. در برابر پارگی مقاومت زیاد داشته و حشرات نمی توانند به آن آسیبی وارد کنند. کیفیت چاپ بدلیل ساختار سطح آن بسیار بالاست.

شباهت زیاد به کاغذ گلاسه سلولزی مات دارد و هم کاربرد فیلم های پلاستیکی، پلی اتیلنی و پلي پروپیلنی را می تواند داشته باشد.

سرمایه گذاری برای تولید آن بسیار کمتر از کاغذهای سلولزی می باشد و هزینه تولید آن نیز پایین تر است.

این کاغذ در صورت قرار گرفتن در محیط باز در زیر نور و آفتاب تجزیه می گردد.
مزایای کاغذ سنگی

کاغذ سنگی در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

این محصول در اکثر زمینه هایی که کاغذهای سلولزی و برخی از پلاستیک ها کاربرد دارند استفاده می شود به چند نمونه بشرح زیر اشاره می کنیم;

تولید و چاپ …

 • بنر
 • لیبل
 • نقشه
 • پوستـر
 • کاتالوگ
 • پاکت نامه
 • کاغذ دیواری
 • دفتــر و کتاب
 • کارت ویــــزیت
 • کتاب های نفیــس
 • لیوان یکبار مصرف
 • ظروف یکبار مصرف
 • ساک خرید فروشگاهـی
 • سآفره های یکبار مصرف
 • کاغــذهای پشت چسب دار
 • جعــــــبه و کاغــــــذهآای کــادو
 • روکش و آســـترهای ام – دی – اف
 • بسته بندی مواد غذایی و سوپرمارکتی
 • پاکت و کیسه ســیمان و مواد پتروشــــــیمی
کتاب کاغذ سنگی، خط تولید کارخانه کاغذ سنگی
کارتن کاغذ سنگی، خط تولید کارخانه کاغذ سنگی

ویژگی های دیگری از کاغذ از کربنات کلسیم

ویژگی این محصول شبیه به نوع سلولزی بوده اما با عملکردی بهتر وقتی آنرا لمس می کنید از نوع سلولزی نرمتر احساس می شود، همچنین ضدآب و ضد روغن، غیر سمی و پاره کردنش سخت است.  زمانیکه نوع معمولی را آتش می زنید ظرف مدت خیلی کوتاه میسوزد و به خاکستر تبدیل می شود در صورتیکه در کاغذ از سنگ آتش کوچک و کوچکتر شده و در نهایت خاموش می شود. 

چرا کیفیت چاپ در کاغذ سنگی بالاتر از نوع سلولزی است؟

پذیرش جوهر در کاغذ سنگی بسیار خوب است و کیفیت چاپ با جوهر به ۲۸۸۰ دی پی آی می رسد چون هیچ فیبری در این کاغذ نیست و دوغاب پودرسنگ در ابعاد نانو سطح آنرا برای چاپ بسیار مطلوب نموده است . در حقیقت چاپ با کیفیت ۷۲۰ دی پی آی در این محصول همانند کیفیت چاپ با کیفیت ۱۴۴۰ دی پی آی در نوع سلولزی می باشد.

چاپ پذیری عالی و عدم نیاز به خدمات تکمیلی چاپ، این کاغذ را به یک محصول مناسب برای انجام کارهای چاپی و بسته بندی تبدیل کرده است. چاپ در این محصول موجب صرفه جویی در زمان و هزینه های جاری چاپ میشود.

این کاغذ برای انجام کارهای چاپی گزینه ای بسیار مناسب است. چرا که به دلیل بافت یکنواخت و همگن و همچنین عدم وجود الیاف سلولزی به خدمات تکمیلی چاپ نیازی ندارد.

کیفیت چاپ در کاغذ سنگی، قیمت کاغذ سنگی در ایران
Stone-Paper-for-Printing-A4

خدمات تکمیلی چاپ به مجموعه فرآیند هایی همچون کوتینگ، لمینت، روکش سلفون و… گفته میشود، که سبب افزایش مقاومت الیاف نازک و شکننده ی سلولز موجود در کاغذهای معمولی در برابر عواملی همچون رطوبت، گرد و غبار و تغییرات دمایی میشود.

عدم وجود الیاف کوتاه و بلند سلولزی و بافت یکدست و همگن این کاغذ سبب میشود، تا مرکب به بافت درونی آن نفوذ نکرده و مرکب را به مقدار بسیار کمتر از سایر کاغذ ها مصرف نماید.

اثرات کاغذ سلولزی و سنگی بر روی دستگاههای چاپ چگونه است؟

وجود پرز بر روی بافت کاغذ های معمولی سبب کاهش عمر مفید دستگاههای چاپ میشود، در صورتی که ورقهای سنگی هیچگونه پرزی بر سطح خود نداشته و کاملا نرم و مخملی است. همچنین مایع کوتینگ در کاغذ سنگی مانع تماس کربنات کلسیم با دستگاههای چاپ میشود.

کیفیت چاپ

طبق موارد گفته شده به خوبی مشخص است، که چاپ بر روی کاغذ تولید شده از سنگ در مقایسه با چاپ بر روی کاغذ تولید شده از چوب درختان، علاوه بر کیفیت بالا موجب حذف مراحل اضافی و پایین آمدن هزینه نهایی و کوتاه شدن زمان چاپ میشود.

آیا گواهینامه های زیست محیطی و پایداری FSC یا PEFC برای محصولات کاغذ از سنگ نیاز است؟

به دلیل فرایند ساخت خلاقانه آن، گواهینامه های زیست محیطی و پایداری این محصول با کاغذ الیاف چوب متفاوت است. به دلیل عدم وجود الیاف چوب، هیچگونه گواهی مدیریت جنگل مانند FSC یا PEFC برای کاغذ از سنگ لازم نیست.

 چگونه کاغذ از سنگ می تواند در محل دفن زباله مفید باشد؟

در برخی از کشورها مانند نیوزیلند و استرالیا، شرکت های مدیریت پسماند از کربنات کلسیم به عنوان عامل تسریع کننده در تجزیه زباله استفاده می کنند. این نوع کاغذ  با سطح بالایی از کربنات کلسیم به میزان قابل توجهی برای شرکت های مدیریت پسماند در سیستم تجزیه زباله کمک می کند.

 پلی اتیلن (HDPE) چه مدت طول می کشد تا تخریب شود؟

 HDPE موجود در کاغذ سنگی غیر سمی بوده و بسته به شدت UV حدود ۶ – ۱۸ ماه طول می کشد تا شروع به تجزیه کند.

آیا کاغذ از سنگ برای چاپگرهای لیزری اداری ، دستگاه های فتوکپی یا چاپگرهای تونر مناسب است؟

خیر. این محصول هنوز برای چاپگرهای لیزری یا دستگاه های فتوکپی مناسب نیست زیرا ورقی که از کربنات کلسیم و پلیمر درست شده قابل تجزیه در نور است، به این معنی که با شدت نور ماوراء بنفش تخریب می شود. هنگامی که از UV در چاپگرهای لیزری استفاده می شود و اشعه ماوراء بنفش روی کاغذ می تابد، این محصول به نور ماوراء بنفش واکنش نشان می دهد و مکانیسم تخریب را شروع می کند. بنابراین چاپگرهای لیزری فعلا” برای چاپ روی این محصول مناسب نیستند. کاغذ سنگی برای چاپگرهای تونری هنوز در دست توسعه است.

چه نوع روش چاپی برای کاغذ سنگی مناسب است؟

 این محصول برای روش های چاپ زیر مناسب است:

۱- لیتوگرافی افست وب/ ورقی
۲- لیتوگرافی افست UV وب/ ورقی
۳- فلکسوگرافی
۴- گراور
۵- دستگاه های دیجیتال با حرارت کم (جوهر جامد/ لاتکس)

✏️ با ما تماس بگیرید:

لطفا" ایمیل خود را وارد نمایید تا بتوانیم مورد شما را پیگیری نماییم.